A Budapesten felállítottak egy citylight reklámhordozót, sőt inkább egy digital signage táblát. Interaktív módon szinte kilép a táblából egy arrogáns alak és földbe döngölve téged, „elküld a búsba”…

CURTIZ – Street casting from Laboratory Group on Vimeo.

A mozgásérzékelős, beszélő plakátot a fővárosi 4-es/6-os villamos Nyugati téri megállójában helyezték el. A járműre várakozókat egy rendezői székén ülő alak reggel 6 és este 23 óra között szórakoztatja kiszólásaival. A bátrabbak a plakát előtti CASTING feliratra állva egy különleges szereplőválogatás élményét is átélhetik. Ez valójában egy interaktív citylight, digital signee. Betölti mindazt, amit egy jó reklám jelent. Felkelti ez érdeklődést és ráirányítja a figyelmet a reklám tárgyára. Az installációt a Laboratory Group reklámügynökség készítette.

Digital signage A reklámeszközök legújabb digitális manifesztációja a digital signage. A kifejezés talán legpontosabb megfelelője a „digitális tartalomszolgáltató rendszer. Szöveges és dinamikus (kép, film, hang) tartalmakat jelenít meg egy elektronikus képernyőn. Lényege, hogy a szöveges és képi információk a legmegfelelőbb időben és a legjobb helyen válnak láthatóvá. A digital signage valójában nem egy kézzel fogható tárgy, hanem egy hardver és egy szoftver együttese. Egy elektronikus képernyő mutatja az általunk választott tartalmat. Az állandóan változó mozgóképek, információk, hangeffektek marketing szempontból hasznosabbak, eredményesebbek, mivel sokkal figyelemfelkeltőbbek a hagyományos állóképnél, vagy az egyszerű, nyomtatott szövegnél. Használata intenzíven növekszik, mert egyszerű a kezelése, automatikusan indítható, hosszú élettartamú, nincs mozgó alkatrésze és költséghatékony.

Szerepelt már saját kiállítási installációnkban Digital Signage VR alkalmazással egybekötve, kivételes élményt nyújtva a vállalkozó kedvű ügyfeleknek.

No, de ki a kötekedő alak, aki beszól nekünk a plakátról? Kertész Mihály az ikonikus Casablanca (1942) film rendezője, alias Curtiz, akinek az életéről ezen a címen készült magyar film. Michael Curtiz, Kertész Mihály  1926-tól a hatvanas évekig közel 200 Hollywood-i filmet forgatott és egyik alapító filmmágusa a kaliforniai mozivilág fővárosnak. Casblanca 1943-ban a legjobb film, legjobb forgatókönyv és legjobb rendezés Oscart nyert. Curtiz 4 további oscárjelölést kapott filmjeivel és olyan sztárokat adott Hollywoodnak, mint Errol Flynn , Humphrey Bogart, Ingrid Bergman.

Kertész Mihály kötekedő alakját, mindenkin átgázoló önző figurát, aki Hollywood egyik legtermékenyebb legzseniálisabb filmalkotója is egyben, Topolánszky Tamás Yvan filmje eleveníti fel. A Magyar Média Mecenatúra-program által támogatott Curtiz – A magyar, aki felforgatta Hollywoodot című film gyönyörű tisztelgés a Casablanca és alkotói előtt.

A film noir stílusban hozza a 40-es évek Amerikáját, Hollywood felemelkedését, a második világháború amerikai phszihózisát, légkörét. Egyben kikacsintás is napjaink korszakkal párhuzamos szinonimáira, pl szexuális hollywoodi ragadozók, szereposztó dívány, me-too mozgalom, bevándorlók, Trump falak, amerikai japánok lágerei, fasisztoid fasisztaellenes ellenségkereső amerikaiak, és fasizmus térhódítása elől menekülő demokrata németeket, keleteurópaiak, zsidók. Nem csak nekünk tetszik a film, hanem Curtiz a Montréal World Film Festivalon elnyerte a fődíjat.

Visszatérve az ikonikus Casablankára, a film mérföldkőnek számít hiszen nemcsak filmtörténeti, hanem világtörténelmi jelentősége is lett. A háborúellenes, Európában be-nem-avatkozó párti amerikai közvéleményt megfordította és szinte egyenes következményként Amerikát kétfrontos háborúba léptetve következett a bemutatót követő másfél év múlva a normandiai partraszállás.

Nem csak a plakáton fütyörésző Curtiznek cseng a fülébe a híres Casablanca dallam, hanem a világon milliók fütyülik 1942 óta. A Casablancában Sam (Dooley Wilson) adta elő az As Time Goes By című dalt. Magyarul Úgy múlik az idő címen szokták említeni.

Számos film, színdarab idézi a filmet és utal a híres jelenetekre Emir Custurica Macsakajajtól kezdve Woody Alan Játszd újra Sam-jéig. Szállóigéivé vált mondataival gyakran találkozunk:

  • Fel a fejjel! / Here’s looking at you, kid – Rick (Bogart) mondja Ilsanak (Ingrid Bergman)
  • Louis, I think this is the beginning of a beautiful friendship. – Rick mondja Renault kapitánynak, egyben a film befejező mondata. Szintén elhangzik Emir Kusturica 1